Dydaktyka

“Wybacz, Panie, ale ja nie jestem wymowny, od wczoraj i przedwczoraj.”
(Mojżesz)

Motto dla uczestników wykładów i konwersatoriów:
“Nie obawiajcie się mówić. Pamiętajcie, że cokolwiek powiecie na jakiś temat i będzie to nawet nieprawdopodobnie bzdurne, to bądźcie pewni, że wcześniej zostało to już powiedziane przez jakiegoś znakomitego ekonomistę.”

“Don’t be afraid to speak up. Remember, whatever you say about the subject and however wrong it might be, the same thing has already been said by some eminent economist.”

 Słowa Ludwiga von Misesa, którymi zwykł zachęcać do dyskusji uczestników swojego prywatnego seminarium.
Mises uznawany jest za największego humanistę XX wieku (np. tutaj) – i ja z tą opinią całkowicie się zgadzam.

Mises

Ludwig von Mises (1881 – 1973)

“As a college teacher, I try to listen to all points of view, and I want students to feel they can speak up in class to express their own thoughts, and to challenge anything I say in class. I tell them, “Don’t believe anything I tell you. This is college and you should be thinking for yourselves. If what I say doesn’t seem right to you, speak up and I will strive to give you a respectful hearing.” ”
Randall Holcombe

“The value of an education in a liberal arts college is not the learning of many facts, but the training of the mind to think something that cannot be learned from textbooks.”
Albert Einstein

“A society’s competitive advantage will come not from how well its schools teach the multiplication and periodic tables, but from how well they stimulate imagination and creativity.”
Albert Einstein

My plead to you, students!

“W ekonomii rynkowej nikt  nie ubożeje z powodu faktu, że niektórzy ludzie są bogaci. Bogactwo bogatych nie jest przyczyną biedy. Wręcz przeciwnie, proces rynkowy, który czyni niektórych bogatymi, jest wynikiem działania, które dało satysfakcję wielu innym ludziom przez zaspokojenie ich potrzeb materialnych. Przedsiębiorcy, kapitaliści i technolodzy prosperują tak długo jak długo zaspokajają w najlepszy sposób potrzeby klientów.”

Hayek

Friedrich von Hayek (1899-1992)

“Fizyk, który jest tylko fizykiem, może być pierwszej klasy fizykiem i najbardziej wartościowym członkiem społeczeństwa. Ale wybitnym ekonomistą nie może być ktoś, kto jest tylko ekonomista. Ekonomista, który jest tylko ekonomistą, jest nie tylko skończonym nudziarzem, lecz jest wręcz niebezpieczny.”

“We do not need to understand economics in order to experience the benefits of freedom of exchange and production. But we may very well need to understand economics in order to sustain and maintain the institutional framework that enables us to realize the benefits that flow from freedom of exchange and production.” (Peter J. Boettke)

Przedstawienie się