Dydaktyka

“Wybacz, Panie, ale ja nie jestem wymowny, od wczoraj i przedwczoraj.”
(Mojżesz)

Motto dla uczestników wykładów i konwersatoriów:
“Nie obawiajcie się mówić. Pamiętajcie, że cokolwiek powiecie na jakiś temat i będzie to nawet nieprawdopodobnie bzdurne, to bądźcie pewni, że wcześniej zostało to już powiedziane przez jakiegoś znakomitego ekonomistę.”

“Don’t be afraid to speak up. Remember, whatever you say about the subject and however wrong it might be, the same thing has already been said by some eminent economist.”

 Słowa Ludwiga von Misesa, którymi zwykł zachęcać do dyskusji uczestników swojego prywatnego seminarium.
Mises uznawany jest za największego humanistę XX wieku (np. tutaj) – i ja z tą opinią całkowicie się zgadzam.

Mises

Ludwig von Mises (1881 – 1973)

“W ekonomii rynkowej nikt  nie ubożeje z powodu faktu, że niektórzy ludzie są bogaci. Bogactwo bogatych nie jest przyczyną biedy. Wręcz przeciwnie, proces rynkowy, który czyni niektórych bogatymi, jest wynikiem działania, które dało satysfakcję wielu innym ludziom przez zaspokojenie ich potrzeb materialnych. Przedsiębiorcy, kapitaliści i technolodzy prosperują tak długo jak długo zaspokajają w najlepszy sposób potrzeby klientów.”

Hayek

Friedrich von Hayek (1899-1992)

“Fizyk, który jest tylko fizykiem, może być pierwszej klasy fizykiem i najbardziej wartościowym członkiem społeczeństwa. Ale wybitnym ekonomistą nie może być ktoś, kto jest tylko ekonomista. Ekonomista, który jest tylko ekonomistą, jest nie tylko skończonym nudziarzem, lecz jest wręcz niebezpieczny.”

“We do not need to understand economics in order to experience the benefits of freedom of exchange and production. But we may very well need to understand economics in order to sustain and maintain the institutional framework that enables us to realize the benefits that flow from freedom of exchange and production.” (Peter J. Boettke)